Із 07 лютого 2019 року в Україні починає діяти нова система регулювання валютного ринку. В даній статті окреслимо основі новації валютного законодавства, систему запроваджених нормативно-правових актів, а також спробуємо надати оцінку процесу валютної лібералізації.
Угодою про асоціацію між Україною та ЄС встановлено курс України до поступового пом’якшення валютного регулювання із подальшою відміною обмежень. У строк до 2021 року Україна повинна гармонізувати законодавство відповідно до вимог ЄС.
Так, першим серйозним кроком до лібералізації валютного режиму стало прийняття влітку 2018 року єдиного нормативно-правового акту валютного законодавства – Закону України «Про валюту і валютні операції» № 2473-VIII від 21.06.2018 (надалі – Закон). Закон набирає чинності із 07 лютого 2019 року, та передбачає запровадження нової системи валютного регулювання.
Основна ідея змін – дозволити все, що не заборонено законом. На відміну від старого Декрету «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», який керувався принципом заборон та обмежень, новий акт запроваджує свободу дії у рамках обмежень, які прямо передбачені законом.
Так, встановлені раніше заборони зазнали зміни:
- Скасовано обов’язок декларування валютних цінностей. Відтепер, не потрібно подавати декларації про валютні цінності та інше майно, що знаходяться за кордоном.
- Скасовані індивідуальні ліцензії для інвестицій (купівля майна, цінних паперів, реєстрація юридичних осіб, надання/отримання кредитів в іноземній валюті). Юридичні та фізичні особи не обмежуються у праві відкривати іноземні рахунки (ч. 1 ст. 2 Закону про валюту).
- Скасовано обов’язок реєстрації в НБУ отриманих/наданих кредитів від нерезидентів.
- Скасовано застосування спеціальних санкцій за порушення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб’єктів господарювання
- Перекази фізичних осіб за кордон до 150 тис. грн (в один операцій день за умови відсутності ознак дроблення) не потребуватимуть відкриття рахунку та надання підтвердних документів (раніше ліміт складав 15 000 гривень).
- Відтепер фізичні особи можуть купляти онлайн іноземну валюту і банківські метали на суму, що не перевищує 150 тис. грн в еквіваленті в день.
- Юридичні особи можуть купляти банківські метали без фізичної поставки на суму, що не перевищує 150 тис. грн в еквіваленті в день.
Одночасно із Законом набирають чинності ряд положень, затверджених постановами НБУ, які його доповнюють та конкретизують за різними сферами валютного ринку:
- Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України;
- Положення про здійснення операцій із валютними цінностями;
- Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей;
- Положення про перелік заходів захисту, порядок та критерії їх запровадження, подовження та дострокового припинення;
- Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті;
- Положення про окремі інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку.
- Інструкція про порядок валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Хоча Закон направлений на пом’якшення валютного законодавства, вищезазначені постанови залишають в дії деякі обмеження валютного регулювання:
- «Валютний контроль» замінено поняттям «валютний нагляд». Якщо раніше всі операції купівлі та переказу іноземної валюти підпадали під контроль, то зараз нагляду будуть піддаватися тільки операції, що перевищують еквівалент у 150 тис. грн.
- Граничний строк розрахунків за операціями ЗЕД (експорт/імпорт) збільшено із 180 до 365 днів. При цьому, за операціями, розрахунки за якими мали відбутись до 06.02.2019 року та не були здійснені, застосовується строк 180 днів.
- Продовжує діяти валютний нагляд при взаємозаліку операцій.
- На заміну індивідуальних ліцензій запроваджена автоматизована система е-лімітів. Однак запроваджені ліміти розміру іноземної валюти для переказу за межі України: 2 млн. євро/рік для юридичних осіб, 50 тис. євро/рік для фізичних осіб.
- Продовжує діяти обмеження на репатріацію дивідендів за кордон в іноземній валюті на суму понад 7 млн. євро на місяць, та репатріації інвестицій (продаж корпоративних прав і нелістингових цінних паперів) – на суму понад 5 млн євро на місяць.
- Нерезидентам заборонено надавати кредити (позики) в гривні.
- Збережено для юридичних осіб обов’язку продажу 50% надходжень в іноземній валюті.
- Все ще заборонено купувати іноземну валюту без укладання ЗЕД чи за кредитні кошти.
- Порушення резидентами терміну розрахунків за зовнішньоекономічними операціями тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
- Сума готівкової іноземної валюти, яку дозволено перевозити фізичним особам без письмового декларування, складає 10 000 євро.
Таким чином, із запровадженням нової системи валютний ринок залишається значно зрегульованим.
Сподіваємось, що вплив європейських тенденцій призведе до поступового пом’якшення регулювання валютного ринку України.
Так, наприклад, із 7 лютого 2019 року фізичним особам можна буде купувати та продавати валюту через мобільні додатки.
Наразі можна відмітити, що нова система валютного регулювання наддасть додаткові можливості, як для крупного бізнесу, так і дозволить усунити незручності для звичайних громадян.
Підготовлено Євгенією Крихтіною