План дій BEPS, 15-ий крок
Хочемо нагадати Вам, що у Верховній Раді України очікує ратифікації Багатостороння конвенція ОЕСР щодо виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування (англ. – Multilateral Convention to Implementation – MLI), яка була підписана ще влітку 2018 року. Дана конвенція дозволить Україні гармонізувати податкові правила із більш як 70 країнами світу.
MLI є 15-м кроком Плану дій BEPS, що передбачає надання широких можливостей до більш прискореного перегляду (або коригування) міжнародних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування.
MLI є зручним інструментом імплементації нових стандартів міжнародного оподаткування та дозволяє уникнути тривалих двосторонніх переговорів між державами – партнерами по угоді про уникнення подвійного оподаткування.
Механізм застосування MLI
Для України положення конвенції почнуть діяти після її ратифікації Верховною Радою України та не раніше, ніж через 3 місяці з дати направляння до ОЕСР повідомлення про успішну ратифікацію.
Тексти чинних двосторонніх угод про уникнення подвійного оподаткування, підписаних між країнами, по факту змінюватись не будуть. Єдиний текст MLI буде застосовуватись до всіх угод про уникнення подвійного оподаткування, що підписані країною – учасницею MLI у вигляді змістовного доповнення. У разі виникнення суперечностей між текстами, привалюватиме положення MLI.
Структура MLI
MLI складається з 2 блоків. Перший блок є обов’язковим до прийняття всіма країнами-учасницями. Це так званий мінімальний стандарт приєднання, що включає положення про зловживання угодами (заборона використовувати пільги за угодами) і положення про взаємне врегулювання спорів.
Другий блок складається із факультативних положень, які країни-учасниці самостійно обирають з-поміж запропонованих статей. Для подальшого застосування на практиці положень необхідно аби обидві сторони – партнери по Угоді про уникнення подвійного оподаткування обрали однаковий стандарт приєднання.
Порівняти та визначити спільні позиції держав при прийнятті MLI для конкретної двосторонньої Угоди можна використавши Базу даних відповідності MLI (англ. MLI Matching Database), розроблену ОЕСР.
З тими країнами, з якими виникатимуть розбіжності, Україна зможе провести переговори для узгодження єдиної позиції. Якщо ж і тоді не буде досягнуто єдиної позиції, то спірні положення не будуть застосовуватись.
Мінімальні стандарти MLI
Головним нововведенням MLI є проголошення заборони використовувати договір для цілей ухилення від оподаткування. Така декларативна норма є доповненням у вигляді преамбули до всіх чинних Конвенцій про уникнення подвійного оподаткування.
Практичне визначення цієї норми буде міститися у статті 7 Конвенції, відповідно до якої вводиться Правило основної цілі (англ. – Principal Purpose Test), за яким пільги, передбачені Угодами про уникнення подвійного оподаткування, не буть застосовуватись, якщо отримання таких пільг є основною метою використовування Конвенції та діяльності компанії.
Так, якщо компанія, що здійснює міжнародну бізнес-діяльність, не зможе економічно обґрунтувати доцільність створення та існування бізнесу, така компанія може бути позбавлена можливості використовувати пільги за угодами про уникнення подвійного оподаткування, що призведе до оподаткування у всіх юрисдикціях, де здійснюється діяльність, що підлягає оподаткуванню.
Для доведення реальної економічної мети (проходження PP test) компанія повинна мати пояснення з наступних питань:
- чому обрана саме така юрисдикція для реєстрації компанії;
- чому обраний даний партнер(-и) для співпраці;
- чому група компаній має відповідну структуру;
- та багато інших питань, відповіді на які виключають можливість зловживання пільгами міжнародних угод.
Другим нововведенням MLI є введення Процедури взаємного врегулювання спорів (ст. 16 Конвенції), яка дозволяє платникам податків звернутися із запитом до податкового органу будь-якої з договірних держав з метою вирішення спірних питань оподаткування. Раніше звернення було можливо виключно в компетентний орган за місцем реєстрації платника податків.
Факультативні стандарти MLI, прийняті Україною
Окрім перерахованих вище обов’язкових до прийняття мінімальних стандартів, Україною були прийняті наступні положення MLI:
- Доходи, отримані від відчуження акцій (схожих прав) компанії, 50% вартості яких в будь-який час протягом 365 днів, попередніх до відчуження, представлені прямо чи посередньо нерухомими майном, підлягають оподаткуванню в країні, в якій знаходиться таке майно.
- Протидія зловживанню уникнення статусу постійного представництва шляхом:
- Надання більш деталізованого визначення понять «підготовчої та допоміжної діяльності». Таким чином, компанія не набуває статусу «постійного представництва» в разі, якщо економічна діяльність такої компанії не є основною та є такою, що не відповідає визначенню «постійного представництва». Також новою нормою заборонено розділяти бізнес-процес на окремі види діяльності, які можуть трактуватися як діяльності «підготовчого і допоміжного» характеру з метою уникнення утворення ПП.
- Заборона розділення діяльності на будівельному майданчику на декілька контрактів. Раніше задля уникнення утворення ПП будівельний майданчик, будівельний чи складальний об’єкт, що існують понад 12 місяців, штучно оформлювали на декілька контрактів з меншим строком використання.
- Унеможливлення здійснення діяльності агентом без утворення ПП. Так, якщо агент систематично укладає контракти від імені підприємства або відіграє основну роль в їх укладанні, вважається, що підприємство здійснює свою діяльність через ПП.
- Боротьба з ухиленням від сплати податків за допомогою використання постійних представництв в третіх юрисдикціях – передбачає право держави-джерела доходу оподатковувати дохід ПП, якщо такий дохід не підлягає оподаткуванню в державі резидентства головного офісу та оподатковується за зниженими ставками в державі, де розташоване ПП.
Таким чином, конвенція MLI деталізує тексти чинних угод про уникнення подвійного оподаткування та унеможливлює використання раніше популярних методів уникнення оподаткування чи зменшення бази оподаткування.
У подальшій роботі (після набрання чинності MLI для України) з міжнародного оподаткування окрім аналізу внутрішнього податкового законодавства і діючих двосторонніх Конвенцій про уникнення подвійного оподаткування, необхідно буде також аналізувати положення Конвенції MLI.
Наші спеціалісти використовують аналіз міжнародних конвенцій на постійній основі, тому зв’яжіться із нами, якщо вам необхідна консультація щодо аналізу впливу Конвенцій на ваш вид діяльності.
Підготувала Євгенія Крихтіна